درسهای عاشورا برای منتظران

 

1 معرفت نسبت به امام (ع)

 آنچه در واقعه عاشورا اصل و ریشه همه فضیلت هاست گوهر معرفت و شناخت امام حق است . یاران حسین (ع)عاشورایی شدند و جاودانه گردیدند ، چون امام خود را شناختند و با همین شناخت تا پای جان با امام خویش ماندند . در نتیجه به نور عظیم رسیدند . در مقابل با یزیدیان که از شناخت امام حق بازماندند ، به پیشوای باطل گرویدند و برای ابد سعادت را باختند .

آری ! اینگونه است که شناخت امام و راه و هدف او ، آدمی را استوار و پایدار می کند . امروز نیز ، منتظران عاشورایی باید با همه توان ، مهدی آل پیامبر (ص) را به عنوان مظهر حق و تنها راه منتهی به خدا بشناسند و حق و باطل و معروف و منکر را با او محک بزنند . چرا که اگر جز این باشد قطعاً از مسیر حقیقت گمراه شده و به دامن یزیدیان زمان خواهند افتاد .

اگر چه امروز امام منتظران غائب است ولی کسب معرفت امام خواهد توانست که بین منتظران با امامشان پیوند برقرار کند و منتظران را در همین عصر در خدمت امام و اهداف او قرار دهد .

2 حمایت کامل و خالص از امام (ع)

 یکی از درس های مهم عاشورا ، حمایت کامل از امام حق است . امروز نیز منتظران باید پیوسته در اندیشه ی حمایت از امام عصر (عج) باشند . اگر حمایت ا زحسین بن علی(ع) به  حضور در جبهه جنگ نظامی بود ، حمایت از مهدی(عج)به حضور در جبهه های گوناگون فکری و فرهنگی است . منتظران باید در مقابل هجوم فرهنگ بیگانه به فرهنگ دینی و قرآنی ، هوشیار باشند تا بتوانند خود و دیگران را در مقابل خطرات آن حفظ کنند .

3 وفاداری به امام (ع)

 درس بزرگ عاشورا وفاداری کامل نسبت به امام حسین
)بود. در شب عاشورا امام حسینیاران خود را فراخواند و بیعت خویش را از آنان برداشت تا هر که تمایلی به ماندن نداشت ، از معرکه کربلا بگریزد ؛ اما هریک از آن شیرمردان و نمونه های بی نظیر مردانگی ، به بیانی اعلام وفاداری نمودند و آرزو کردند که کاش هزار جان داشتند تا در پای امام حسین(ع)نثار کنند.

منتظران مهدی(عج)نیز شایسته است که هر روز با امام خود تجدید عهد کنند و وفاداری خود را این گونه به امام(ع)اثبات نمایند . نشانه ی صداقت در این عهد و پیمان آن است که  در هر لحظه در خدمت امام و اهداف او باشند و جز به رضای او فکر نکنند .

4 صبر و پایداری

 

 از دیگر درسهای مهم عاشورا ، صبر و پایداری در حمایت از دین خدا و امام زمان (عج)است . منتظران مهدی (عج)هم باید برای تحقق زمینه های ظهور ، در جبهه ی انتظار استوار و مقاوم بمانند و از زخم ها و نیش هایی که بر دل و جانشان می نشیند خسته نشوند ؛ بلکه از آن استقبال کنند . همانطور که حسینیان عاشورایی از زخم شمشیرها و نیزه ها نهراسیدند بلکه در راه خدا از آن استقبال کرده و به روی شهادت لبخند زدند و همان گونه که بانوان عاشورایی ، سختی طاقت فرسای اسارت را به جان خریدند و به زیبایی پیام کربلا را به شهرها و نسل های آینده رساندند . در این میدان الگوی صبر و استقامت حضرت زینب کبری(س)است که با اقتدا به مقتدای بزرگ خود ، حضرت زین العابدین (ع) به نیکوترین شیوه رسالت خویش را انجام داد و کربلای حسین (ع)را در تاریخ جاودانه ساخت .

همان گونه که عاشوراییان برای نجات اسلام و حمایت از ولی خدا هرگونه سختی را بر جسم و جان خریدند ؛ اهل انتظار هم برای ترویج فضیلت ها و حفظ راه و رسم دینداری و تحقق ارزشها در جامعه باید صبور باشند ، از کمی نفرات نهراسند و به خود ناامیدی راه ندهند که طلیعه ی ظهور نزدیک است و صبح ظفر ، قریب .

5 فریاد علیه ظلم و ظالمان

 

 حسینیان با اقتدا به امام خود در برابر ظلم و ظالمین قیام کردند و این خود درس های دیگری برای منتظران مهدی است تا در طول زمان غیبت هر کجا فرصتی دست داد ، در برابر ستمگران موضع بگیرند و بر سر ظالم ، فریاد عدالتخواهی بزنند .

تبرّی که از فروع دین است ، جهت حرکت ها را مشخص می کند و پیوسته هشدار می دهد که نباید با ظالمان هم کاسه شد و دست در دست آنها گذاشت و یا حتی در برابر ظلم و تباهی آنها ساکت نشست .

6 اعلام دوستی و اظهار محبت نسبت به امام(ع)

 آدمی با عشق و محبت شناخته می شود و دل بستگی ها و دوستی هایش جهت زندگی و مرگش را ترسیم می کند .

در جبهه عاشورا یاران حسین (ع)، بیشترین عشق و ارادت را به حسین بن علی (ع)داشتند و آن را به خوبی به نمایش گذاشتند . منتظران عاشورایی هم به امام خود عشق می ورزند ، در عشق او می سوزند و بی صبرانه ظهور او را چشم به راهند . « مَتى تَرانـا وَ نَریکَ وَ قَدْ نَشَرْتَ لِوآءَ النَّصْرِ تُرى اَتَرانا نَحُفُّ بِکَ وَ اَنْتَ تَاُمُّ الْمَلَاَ[1] » کی می شود که تو ما را ببینی و ما تو را ببینیم ؛ در حالی که پرچم پیروزی را برافراشته ای ؟! آیا [می شود که] ما را ببینی در آن حال که گرد وجودت حلقه زده ایم [و آماده جانبازی هستیم] و تو مردمان را رهبری میکنی ؟!


[1] مفاتیح الجنان / شیخ عباس قمی / دعای ندبه

برگرفته از کتاب: از فرات تا فرات

منبع : بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج) فارس

/ 0 نظر / 13 بازدید